Kriptovalūtas: burbulis vai nākotnes nauda?

Arvien vairāk dzirdam par kriptovalūtām, taču daudzi joprojām īsti nezina, kas tas ir un kā tas strādā. Daži tajā redz potenciālas peļņas iespējas, citi baidās par iespējamo spekulāciju risku. Lai viestu skaidrību, esam sagatavojuši rakstu, kurā sīkāk pastāstīsim par kriptovalūtām, to veidiem, kā sākt ar tām darboties, ja tās Tevi ir ieinteresējušas, un galu galā sapratīsim - vai tā ir nākotnes nauda vai tikai īslaicīgs burbulis?

bitcoins

Kas ir kriptovalūta?

Kriptovalūta būtībā ir digitāla vai virtuāla valūta. Tā ir balstīta uz kriptogrāfiju - sarežģītiem šifrēšanas algoritmiem, kas nodrošina drošību, caurspīdīgumu un decentralizāciju. Atšķirībā no tradicionālās naudas, piemēram, eiro vai dolāra, ko emitē un kontrolē valstu centrālās bankas, kriptovalūtas nav pakļautas nevienas valsts vai institūcijas uzraudzībai.

Kriptovalūtu darbību nodrošina blokķēdes (blockchain) tehnoloģija - decentralizēta datu bāze, kurā visas veiktās transakcijas tiek reģistrētas hronoloģiski, un tās nevar tikt mainītas vai dzēstas. Tas nodrošina, ka kriptovalūtas ir īpaši drošas un grūti viltojamas. Tas ir kā liels, publisks grāmatvedības žurnāls, kurā ikviens darījums ir redzams un pārbaudāms, taču neviena persona nevar to vienpusēji mainīt.

Kāpēc kriptovalūtas kļūst aktuālas?

Pēdējo gadu laikā interese par kriptovalūtām pieaug gan pasaulē, gan arī Latvijā. Viens no galvenajiem iemesliem ir inflācija un pieaugošā nedrošība par tradicionālo naudu. Cilvēki meklē citus veidus, kā saglabāt savu uzkrāto kapitālu, un daudzi uzskata, ka, piemēram, Bitcoin kalpo kā aizsargs no inflācijas, līdzīgi kā zelts.

Attīstoties tehnoloģijām, ir daļa sabiedrības, kas vēlas aktīvi sekot līdzi laikam un izmēģināt jauninājumus. Blokķēdes tehnoloģija, viedie līgumi un decentralizētās lietotnes piedāvā viņiem jaunu, aizraujošu veidu, kā paskatīties uz finansēm un īpašumtiesībām.

Tāpat gadu laikā kāpušās Bitcoin un Ethereum cenas cilvēkiem rada pārliecību, ka kriptovalūtām ir liels investīciju potenciāls, tāpēc viņi izvēlas ieguldīt, cerot gūt līdzīgu peļņu. Kriptovalūtas īpaši piesaista jaunāku auditoriju, jo tā ir pieradusi pie tehnoloģijām un interneta, kā arī meklē dinamiskas, inovatīvas finanšu iespējas, pat ja tās saistās ar zināmu risku.

kriptovalūtas tirgus

Kādas kriptovalūtas ir pieejamas?

Šobrīd tirgū tiek izmantotas vairākas kriptovalūtas, taču populārākās no tām ir Bitcoin, Ethereum, Binance Coin un Solana. Šajā sadaļā sīkāk apskatīsim tās, lai gūtu ieskatu par to veidiem un izmantošanu.

Bitcoin (BTC)

Kad runa ir par kriptovalūtām, pirmā, par ko iedomājamies, ir Bitcoin. Tas tāpēc, ka tā ir pati pirmā, visatpazīstamākā kriptovalūta. Tā tika radīta 2009. gadā pēc globālās finanšu krīzes, ar mērķi izveidot decentralizētu maksāšanas līdzekli, ko nekontrolē valdības vai bankas. Tā tika izveidota kā alternatīva tradicionālajai naudai, un daudzi to joprojām uzskata par digitālo zeltu.

Darījumus ar Bitcoin var veikt jebkurš, kuram ir interneta pieslēgums un digitālais maks. Cilvēki bieži izmanto Bitcoin kā ieguldījumu aktīvu un citreiz arī maksājumu līdzekli.

Ir svarīgi ņemt vērā, ka Bitcoin apjoms ir ierobežots - 21 miljons, tāpēc tas nereti tiek uztverts kā pretinflācijas aktīvs, līdzīgi kā zelts, taču tā vērtība ir ļoti svārstīga un atkarīga no dažādiem ārējiem faktoriem.

Uzzini vairāk par Bitcoin šeit.

Ethereum (ETH)

Ethereum ir otra populārākā kriptovalūta pasaulē un ir vairāk piemērota uzņēmējiem, tehnoloģiju attīstītājiem, inovatīviem investoriem, jo tā ir kas daudz vairāk nekā tikai maksājumu līdzeklis.

Ethereum ir pamats tūkstošiem decentralizētu lietotņu (dApps), kas darbojas finanšu pakalpojumu, spēļu un NFT nozarēs. Tās atbalsta “viedos līgumus” (smart contracts), kas ļauj automatizēt darījumus un procesus bez starpniekiem, kā bankas vai juristi.

Uzzini vairāk par Ethereum šeit.

Binance Coin (BNB)

Binance Coin radīja vienu no pasaulē lielākajām kriptovalūtu biržām - Binance. Lai arī iesākumā tā tika izmantota kā atlaižu rīks komisijas maksām Binance platformā, laika gaitā tās funkcionalitāte ir ievērojami paplašinājusies. Šobrīd Binance Coin var izmantot arī maksājumiem, investīcijām un decentralizētās lietotnēs, kas darbojas Binance Smart Chain tīklā.

Binance Coin ir īpaši piemērots tiem, kas regulāri izmanto Binance biržu kriptovalūtu pirkšanai, pārdošanai vai apmaiņai, lai samazinātu komisijas maksas par darījumiem.

Uzzini vairāk par Binance Coin šeit.

Solana (SOL)

Solana ir jaunāka kriptovalūtas un blokķēdes platforma nekā iepriekš apskatītās. Tā izveidota 2020. gadā, un tās fokuss ir uz ātrumu un zemu darījumu maksu. Tā spēj apstrādāt tūkstošiem darījumu sekundē, līdz ar to ir īpaši piemērota decentralizētām lietotnēm, spēlēm un NFT projektiem.

Solana ir tehnoloģiski jaunāks un inovatīvāks projekts, taču, kā jau ar visām jaunajām tehnoloģijām, tajā ir arī vairāk potenciāla nenoteiktības un riska nekā jau “klasiskajās” kriptovalūtās, piemēram, Bitcoin vai Ethereum.

Uzzini vairāk par Solana šeit.

kriptovalūtas veidi

Vai kriptovalūtas ir burbulis?

Lai arī kriptovalūtas strauji attīstās, daudziem joprojām ir aktuāls jautājums - vai nav tā, ka kriptovalūtas ir tikai īslaicīga modes lieta - burbulis, kas drīz plīsīs? Kripto saistās ar risku, ko spilgti pierādīja notikumi 2017. gadā, kad Bitcoin cena strauji pieauga līdz gandrīz 20 000 dolāru, bet jau dažu mēnešu laikā nokritās vairāk nekā uz pusi.

Jāpiekrīt, ka kriptovalūtu cenas arī šobrīd būtiski ietekmē dažādi ārējie apstākļi, piemēram, investoru noskaņojums, ziņas, globālā ekonomika, kā arī mediju un sociālo tīklu lietotāju uzmanība. Taču dati liecina, ka pati blokķēdes tehnoloģija, uz kuras balstās visas kriptovalūtas, attīstās stabili un tiek izmantota arvien plašāk.

Neraugoties uz svārstībām, kriptovalūtas lēni, bet pamatīgi ienāk reālajā ekonomikā. Tās izmanto uzņēmumi un privātpersonas kā maksājumu līdzekli, tās tiek izmantotas decentralizētajās finansēs, NFT tirgos, Web3 platformās un dažādos digitālos servisos. Kriptovalūtām uzmanību pievērš arī lielie finanšu uzņēmumi un tehnoloģiju giganti, kas varētu liecināt par ilgtermiņa potenciālu.

Ir viedokļi, ka esošā situācija ar kriptovalūtām līdzinās interneta attīstībai 90. gados - sākotnēji bija daudz kritikas, neticības, spekulāciju un arī neveiksmju, taču šodien tas ir kļuvis par neatņemamu mūsu ikdienas daļu.

Ko ņemt vērā, pirms sāc investēt kriptovalūtās?

Kriptovalūtas var šķist vilinošas, īpaši lasot pieredzes stāstus par cilvēkiem, kuri nopelnījuši bagātību, ieguldot “īstajā brīdī”. Tomēr, kā jau pirms jebkura nopietna finanšu lēmuma, ir svarīgi objektīvi un rūpīgi izvērtēt ne tikai potenciālu, bet arī riskus.

Kriptovalūtas ir saistītas ar izteiktu volatilitāti jeb cenu svārstībām. Dienas laikā to cena var pieaugt vai nokrist pat par 10-20%, dažkārt vēl vairāk. Tas nozīmē, ka Tavs ieguldījums var gan ātri pieaugt, gan tikpat pēkšņi sarukt. Lai izvairītos no riska, sāc ar mazām naudas summām, kuras vari atļauties zaudēt, kā arī pirms ieguldījuma veic rūpīgu izpēti. Un atceries, ka kriptovalūtas var būt daļa no Tavām investīcijām, taču tām nevajadzētu būt vienīgajām.

Tāpat ir jāņem vērā drošības aspekti. Atšķirībā no bankas konta, kurā nauda tiek glabāta ar valsts garantiju, kriptovalūtas glabājas Tavā digitālajā makā. Ja pazaudēsi savus pieejas datus vai kļūsi par kiberuzbrukuma upuri, neviens nevarēs palīdzēt zaudēto atgūt. Tāpēc ir svarīgi izvēlēties drošus digitālos makus, izmantot divu faktoru autentifikāciju un regulāri sekot līdzi jaunumiem par kiberdrošības jautājumiem.

Darbs ar kriptovalūtām var izraisīt spēcīgas emocijas, īpaši laikā, kad cenas strauji aug vai krīt (dažreiz pat vienas dienas laikā). Tāpēc, ja izlem ieguldīt kriptovalūtās, apbruņojies ar pacietību un izturību, kā arī mēģini uz šo procesu skatīties kā uz ilgtermiņa investīcijām. Tas palīdzēs izvairīties no kļūdām, ko vada alkatība vai bailes no zaudējuma.

Pirmie soļi kriptovalūtās

Pirmie soļi kriptovalūtās

Ja, neskatoties uz riskiem, tomēr esi izlēmis pamēģināt investēšanu, šeit būs pirmie svarīgākie soļi, kas Tev jāveic:

  • Izvēlies uzticamu platformu pirkšanai, piemēram, Binance, Coinbase, Kraken vai Bitstamp. Reģistrējies, verificē savu identitāti un izvēlies maksāšanas metodi.
  • Izveido savu kriptomaku, kurā droši uzglabāsi savu kriptovalūtu. Tie var būt karstie maki (hot wallets) - mobilās vai datora aplikācijas, kā Trust Wallet vai MetaMask - vai aukstie (cold wallets) - fiziskas ierīces, kas ir atvienotas no interneta lielākai drošībai un ilgtermiņa glabāšanai, piemēram, Ledger vai Trezor.
  • Veic pirmo pirkumu. Sāc ar nelielu summu, lai iepazītu procesu. Iesācējiem piemērotākās būs Bitcoin un Ethereum, jo tās ir pieejamākas un stabilākas valūtas.
  • Nodrošini sava konta drošību, ieslēdzot divu faktoru autentifikāciju. Nekad nesūti savus piekļuves datus citiem!
  • Seko līdzi tirgum un mācies! Kriptovalūtu pasaulē viss strauji mainās, tāpēc ir svarīgi regulāri sekot līdzi jaunumiem. Izmanto resursus no uzticamiem avotiem, kā CoinMarketCap vai CryptoSlate.

Svarīgākais, kas Tev jāzina par kriptovalūtām un investēšanu tajās:

  1. Kriptovalūta ir digitāla nauda, kas darbojas decentralizēti, bez banku vai valdību kontroles.
  2. Tā kļūst arvien aktuālāka kā alternatīva tradicionālajai naudai, īpaši inflācijas un ekonomiskās nedrošības apstākļos.
  3. Populārākās kriptovalūtas ir Bitcoin, Ethereum, Binance Coin un Solana – katrai ir savi mērķi un priekšrocības.
  4. Kriptovalūtu tirgus ir svārstīgs, tāpēc jāiegulda apdomīgi un tikai tik daudz, cik vari atļauties zaudēt.
  5. Blokķēdes tehnoloģija attīstās stabili, un kriptovalūtas pakāpeniski ienāk reālajā ekonomikā.
  6. Pirms investē, parūpējies par drošību – izvēlies uzticamu platformu, drošu maku un aktivizē divu faktoru autentifikāciju.
  7. Investēšana kriptovalūtās prasa pacietību, zināšanas un ilgtermiņa skatījumu – sāc ar mazumiņu un mācies soli pa solim.

Sadarbība ar Incredit

Incredit ir uzņēmums, kas veiksmīgi darbojas finanšu pakalpojumu sniegšanā Latvijas iedzīvotājiem kopš 2010. gada, un šo gadu laikā ir spējis kļūt par vienu no līderiem patēriņa kreditēšanas jomā ar vairāk nekā 200 000 apmierinātu klientu.

Šo un citus interesantus un noderīgus rakstus par šībrīža aktualitātēm, kā arī vienmēr svarīgām tēmām, piedāvā uzņēmums Incredit. Ja Jums ir nepieciešams papildu finansējums neparedzētiem vai lielākiem izdevumiem, vajadzīgo summu vai daļu no tās varat ērti saņemt kā patēriņa kredītu, piemēram, no kompānijas Incredit piedāvāto pakalpojumu klāsta.

Pirms aizņemties, rūpīgi izvērtējiet savu finansiālo situāciju un spēju aizņēmumu laikus atdot, kā arī rūpīgi izplānojiet aizņēmuma atdošanu.



Rakstā izmantotie foto avoti: www.pexels.com

Patika raksts? Novērtē!
Reitings: 5/5 (1 balsojumi)
Vai kriptovalūtas ir tikai īsa laika tendence?
Vēlies saņemt vairāk interesantus rakstus?
SIA InCREDIT GROUP ir Rietumu Bankas meitas uzņēmums.
Speciāla atļauja patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai Nr. NK-2016-018.
© 2011-2025 Incredit
Kr.Barona 130 k4, Rīga LV-1012 Visas tiesības aizsargātas